Před 10 milióny let

Před 8 milióny lety
Úvod

Hominidé před 10 milióny lety


Na Zemi panuje teplé a vlhké klima. Teplota je 2°C nad současnou hodnotou. Hladina světového oceánu je o několik desítek metrů vyšší, protože na Zemi se prakticky nevyskytují ledovce. Ve většině Evropy, Asie a Afriky je tropický prales. Antarktida se přesunula ze severu do okolí jižního pólu. Jižní oceánské proudy snížily výměnu teploty mezi tropickými a jižními polárními oblastmi, protože teď z velké míry cirkulují kolem Antarktidy. Jižní pól se proto začíná ochlazovat. Do Euroasijského kontinentu narazilo několik kontinentálních desek z jihu, vznikají Himalaje, Íránská vysočina a Alpy. Náraz Arabské desky spojil Afriku a Asii (1).

Hominoidé jsou již dlouho rozděleni na gibonovité a Hominidy. Druhá skupina se před 13 až 14 milióny lety rozdělila na východoasijské Orangutany (Ponginae) a skupinu Dryopithecini, která se pohubuje na pomezí Evropy Asie a Afriky (2). Obě skupiny lidoopů se odlišují ve svém sociálním chování. Zatímco orangutani žijí samostatně. Potomci dryopithecini - gorily a šimpanzi žijí v tlupách s vedoucím alfa samcem. Proto jsou také samci výrazně větší než samice. Nevíme, kdy došlo k této změně chování, ale je možné, že s příchodem našich předků do Afriky.

Nejstarší dosud nalezený africký hominid ze skupiny Dryopithecini je Nakalipithecus nakayamai z Keni starý přibližně 10 miliónů let. Je velmi podobný řeckému hominidu Ouranopithecus, který je přibližně stejně starý.

Za pozornost stojí jeden z evropských zástupců skupiny dryopithecini - Danuvius guggenmosi, nalezený v roce 2019 v Německu. Ten se totiž pohyboval po zadních končetinách ve vzpřímeném postoji. Silné prsty na nohou naznačují, že se chodila při tom držela větvě, ale velmi pravděpodobně to byl pohyb vzpřímený, doprovázený přidržováním rukou.

Z východoasiajkých ornagutanů je z této doby nejznámější Sivapithecus.


Před 8 miliónem let
Úvod