Před 1,4 miliónem let

Před 1,2 miliónem let
Před 1,6 miliónem let

Lidstvo před 1,4 miliónem let


Pravidelné výkyvy (doby ledové a meziledové) s periodou 41 tisíc let jsou stále intenzivnější, rozdíly se pohybují už kolem 3°C. Krátká teplá období přinášejí více srážek, v těchto kratších období se pouště na severu Afriky a Blízkém východě zmenšují, lidé a zvířata mohou migrovat mezi Afrikou Asií (1).

Právě během jednoho takového teplejšího a vlhčího období došlo k významné migraci asijského Homo erecta, který zřejmě stále zažívá populační růst, do Afriky. Zde se zkřížil s Homo ergasterem, který se v novějších vrstvách se již nevyskytuje (2). Přesun asijského Homo erecta do Afriky byl nazván zpětnou migrací do Afriky a je zaznamenán v genech jeho potomků - moderních lidech (3).

V Keni byla nalezena lebka z této doby označovaná jako OH9 (Olduvajský Hominid číslo 9). Obsah mozkovny se poprvé dostává na 1000 ccm, morfologické rysy jsou typické jak pro africké ergastery tak i pro asijské erecty. Evidentně, je výsledkem křížení africké a asijské populace erectů - důsledek zpětné migrací do Afriky. Z Keni pochází také fosílie ruky, která je už zcela shodná s rukou současných lidí (4). Achuelánské pěstní klíny jsou v této době nacházeny až v západní Africe (5) a v Indii (6).

V Africe mizí také Homo habilis, nejprimitivnější druh rodu Homo, který se tu udržel milión let. Nejmladší fosilie pochází právě z této doby (7). V jižní Africe stále přežívá primitivní forma erekta Homo gautengensis.

Z jihu Španělska pochází nejstarší lidské ostatky nalezené v Evropě. Jsou to mléčné zuby, které patřily zřejmě mladému Homo ergasteru (8).

Na jihu Indie byly nalezeny acheulénské pěstní klíny, které zřejmě vyrobil Homo ergaster (9). Ve zbytku Asie se používají jenodušší odštěpky.


Před 1,2 miliónem let
Před 1,6 miliónem let