Před 150 tisíci lety

Před 125 tisíci lety
Před 200 tisíci lety

Lidstvo před 150 tisíci lety


Blíží se vrchol ledové doby, teplota za posledních 30 tisíc let je 7°C pod tou současnou. Hladina moře je o 100 metrů níže než dnes (1). Pouště na severu Afriky a na Blízkém východě dosahují maximálního rozsahu. Ovšem krátce před vrcholem ledové doby, před 160 až 150 tisíci lety, došlo ke zlepšení klimatu a zvýšení srážek. Pouště na sever od rovníku ustoupily stepím (2).

Populace moderních lidí, Homo sapiens sapiens, využila krátkého období vhodných přírodních podmínek rozrůstá se a expanduje na území dnešní Sahary. Této expanze se účastní lidé s nově vzniklou mitochondriální haploskupinou L1, která se oddělila od L1-6. V mužské linii pak lidé se starší haploskupinou A0-P305, ale hlavně s novou A1a-M31, která se oddělila od A1(A1a-T). Roste i populace ve východní Africe, kde se z L1-6. odděluje haploskupina mitochondrální DNA L5 (3, 4) a z mužské haploskupiny A1(A1a-T) se v rychlém sledu oddělují 3 větve A1b-M6(A2), A1b1b-M32(A3) a BT (6).

Ze samého jihu Afriky pochází jedny z nejstarších odkladů uměleckých a kulturních aktivit lidí, ale také velmi precizně a kvalitně opracované kamenné nástroje (7). Zajímavé je, že prívě ni jihu Afriky v této době přijímají lidé do své DNA gen MUC7 od populace, která se od moderních lidí oddělila před více než miliónem let (8 a 8) Jediným známým kandidátem na tuto prastarou populaci je Homo naledi.

Z této doby pochází fosilie moderních lidí z Etiopie (12) a ze Súdánu (13) (15, 16). Může k nim patřit i nález části lebky z východní Afriky od jezera Eyasi (17). Všechny tyto lebky mají archaické rysy. Lebky z Etiopie byly rituálně upraveny stejně tak, jak se to donedávna dělalo na Nové Guineji.

Roste také populace neandrtálců v Evropě a ti migrují na východ. Jejich nová technologie Mousterién se objevuje na Sibiři a v této době podle analýzy mitochondriální DNA dochází k rozdělení populace evropských a sibiřských neandrtálců (18).

Růst populace je zaznamenán také u Denisovanů, kteří se rozdělili na dvě skupiny. První se vydala na jih a oddělila se od svých Sibiřských příbuzných (20). S tímto pohybem může souviset Levalloiská technika, která se objevuje v této době v Indii (21).


Před 125 tisíci lety
Před 200 tisíci lety