Před 3 milióny let

Před 2,5 milióny lety
Před 3,5 milióny lety

Hominidé před 3 milióny lety


Planeta se dlouhodobě pozvolna ochlazuje, kvůli zaledňování Antarktidy, která svou polohou na jižním pólu narušila výměnu tepla mezi teplými tropy a chladným jihem. Proces ochlazování se urychlil před 3 milióny lety, když se v důsledku vyvrásnění středních Kordiller spojila Jižní a Severní Amerika. (1). Zalednění severní polokoule se rozšiřuje, když je méně nakloněna ke Slunci a získává od něj méně tepla. Sklon zemské osy kolísá o přibližně 2° s periodou 41 tisíc let, globální teplota začala kolísat se stejnou periodou tak, jak na severní polokouli vznikaly a zanikaly první ledovce (2).

Objevuje se další zástupce rodu Australopithecus - Australopithecus africanus. Jeho pánev naznačuje, že je mnohem lepší chodec než starší Australopithekové anamesis a afarensis. Kapacita mozkovny vzrostla na úctyhodných 400-500 ccm. Také jeho lebka se podobá lidské lebce více než u staršího australopitheců. Další zajímavostí je, že jeho ušní kůstky jsou už podobné těm lidským a ne šimpanzím (3).

Jak rostla inteligence Australopitheců rostl i požadavek na větší množství vyměňovaných informací. Gesta rtů, které často používají šimpanzi, už nestačila a začal se k nim přidávat i jazyk, začaly tak vznikat různé zvuky. Při pomunikaci začínají převládat zvuky tvořené rty a jazykem a to klade požadavky i na uši, které musejí být citlivější. U Australopitheců zřejmě vznikala primitivní řeč založená na zvucích vytvořených rty a jazykem (4). Skutečně se ukazuje, že mozková centra pro kontrolu řeči u lidí vznikla v těch částech mozku, které používají šimpanzi pro kotrolu gestikulace pomocí rtů (5).

Dalším posunem směrem k člověku je používání nástrojů. Ruka modernějších afarensis a africana už je k pužívání nstrojů uzpůsobena (6). Nejstarší kamenné nástroje pocházejí z doby před 3,3 milióny z Keni (7). Je nepochybné, že jak vznikající řeč, tak používání nístrojů má vliv na růst mozku moderních australopithéků.

Úspěch druhu Australopithecus africanus ukazuje fakt, že jako jediný z Australopithéků byl nelezen v jižní i východní Africe. Tento druh žil přibližně 1 milión let.

V Asii došlo přibližně v této době k rozdělení orangutanů dvě populace, jedna žije severně od Toby, druhá jižně od ní (10).


Před 2,5 milióny lety
Před 3,5 milióny lety