Před 45 tisíci lety

Před 40 tisíci lety
Před 50 tisíci lety

Lidstvo před 45 tisíci lety


Globální teplota už klesla na 4°C pod současnou hodnotou (1). V severní Africe pokračuje mousterienský pluviál, období vlhkého klimatu, díky kterému je osídlena Sahara. Populace tu roste, haploskupina E chromozomu Y se rozděluje na E-P147(E1), která se dnes vyskytuje na severu Afriky, a E-M75(E2), která je převážně jižně od Sahary. Růst obyvatel je zaznamenám i na jihu Afriky. Mitochondriální haploskupina L0a, která se vyskytuje převážně mezi Khoikhoi, se v této době rozdělila na dvě podskupiny (2). To zřejmě souvisí s expanzí Khoikhoiů v subsaharské Africe (3). https://earth-pages.co.uk/tag/mousterian/ - příchod lidi do Evropy a jejich kultury

V Levantě vzniká mladší paleolit, který se vyznačuje řadou specializovaných jemně opracovaných nástrojů (4). Vzniká tu nová, mladopaleolitická klutura Emirian. Jeho tvůrci byli s nejvyšší pravděpodobností bazální euroasiaté z Blízkého východu, kteří v této době zaznamenávají růst díky mousterienskému pluviálu. Rostoucí populace začíná pronikat z Blízkého východu na severozápad do Evropy (5), ale také na východ do Indie, kam se dostává haploskupina U8 a U2 mitochondriální DNA a také se tu objevuje mladší paleolit (6 a 7).

Současně, ne-li dříve, do Indie přichází lidé z jihovýchodní Asie, kde doznívá jedna z největších populačních explozí lidstva (8). Do Indie se tak dostávají haploskupiny M mitochondriální DNA a v mužské linii pak haploskupiny P a Q chromozomu Y. Tato populace pokračuje ze severní Indie dále na severozápad a dostává se až do Střední Asie, kde zažívá nejvýraznější populační růst této doby (9). Předchozí obyvatelé této oblasti, lidé Ust'-Ishim jsou zřejmě vytlačeni dále na sever. Z této doby pochází jejich jediný nález (10 a 11).

Největší populační růst je kromě střední Asie zaznamenán také v Austrálii. Toto lidmi dosud neobydlené území je osidlováno novými obyvateli původem z Indonésie. Z této doby pochází nejstarší lidské ostatky nalezené v Indonésii (12).

Lidé z jihovýchodní Asie se dostávají až na sever Číny, kde se rozrůstají nové haploskupiny mitochondriální DNA D, M8 a M9 (2). Na jihu Číny se objevují nové haploskupiny B, R9 a N9 mitochondriální DNA (2 a 13). V severní Číně (Salawusu ve Vnitřním Mongolsku) byly nalezeny ostatky moderního člověka, který už nese typické rysy dnešních Východoasiatů (14, 15).

Všechny populace, které v této době zaznamenávají výrazný populační růst (středoasijská, australská a jihovýchodoasijská) mají společný původ v jihovýchodní Asii. Není jasné, co stojí za jejich mimořádným úspěchem, ale nálezy kreseb, které se v této době začínají objevovat po celé jihovýchodní Asii (16) naznačují, že zdrojem jejich úspěchu může být umění a s ním souvsející schopnost abstraktního myšlení.


Před 40 tisíci lety
Před 50 tisíci lety